
Hasiči loni řešili druhý nejvyšší počet požárů za uplynulých 10 let. "Vyjížděli jsme celkem k 2170 případům," uvedl Haid.
Při nich zemřelo 16 lidí, dalších 136 se zranilo. "Zachránili jsme 86 a evakuovali 768 lidí," oznámil Haid. Největší loňský požár se stal hned v lednu, když hořela tržnice v Olomoucké ulici v Brně. Na místě zasahovalo 13 jednotek a škoda se vyšplhala na částku 60 milionů korun.
O dvě jednotky více likvidovaly květnový požár skladovací haly v Hrušovanech u Brna, kde žhář zapálil přilehlý dřevěný stánek. Plameny, které se postupně dostaly na halu dekorační firmy, způsobily škodu 15 milionů korun.
Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje loni hospodařil s rozpočtem sníženým téměř o 77 milionů korun. "V tíživé situaci nám pomohly regionální orgány. Jihomoravský kraj poskytl na provozní výdaje 10 milionů korun, tři miliony věnovalo město Brno a 1,5 milionu dala další města a obce," řekl Haid.
Hasiči se snažili zmírnit dopady změnou dodavatele elektrické energie, telefonních služeb nebo také prováděním likvidačních prací při dopravních nehodách, za což jim pojišťovny vyplatily přes čtyři miliony korun.
"Celkový počet příslušníků sboru se z téměř 900 snížil o 27 míst tak, aby to běžný občan kraje nepocítil," dodal Haid.
Jihomoravští hasiči také loni získali od státu do svého vlastnictví objekt v Zaoralově ulici v Brně-Líšni, kde vzniká velká stanice, která bude mít po nutných úpravách 10 výjezdových stání. Po přestavbě za 16,5 milionu korun se do Líšně přestěhuje z Lidické ulice také pracoviště chemické a technické služby. "V současnosti také usilujeme o výstavbu nové požární stanice v Mikulově na Břeclavsku a do poloviny roku 2012 bychom měli ukončit letitá jednání o převodu stanice v Lidické ulici z vlastnictví Brna do majetku hasičů," uzavřel Haid.