
Brno, 24. dubna 2025 – Sedm fascinujících výstav propojujících dávné příběhy, archeologické nálezy a moderní technologie – Jihomoravský kraj spouští jedinečný projekt Tajemná místa. Brány první výstavy se návštěvníkům otevřou v pátek
25. dubna.
Projekt Tajemná místa otevírá zcela nový pohled na kulturní dědictví Jihomoravského kraje. Návštěvníci se díky propojení historie s nejmodernějšími technologiemi, jako jsou 3D modely, hologramy, projekce či dotykové obrazovky, mohou doslova ponořit do tajemných světů dávné minulosti. Výstavy cílí na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání a jsou koncipovány tak, aby byly jak vizuálně působivé, tak zároveň interaktivní. Diváci se mohou těšit
i na haptické modely a architektonická ztvárnění, která jim umožní zažít atmosféru dávných dob na vlastní kůži. Výstavní cyklus bude probíhat průběžně od dubna 2025 do února 2027.
„Tajemná místa Jihomoravského kraje jsou více než jen výstavním projektem. Jsou zážitkem, který propojuje minulost s přítomností a nabízí nový úhel pohledu na kulturní dědictví našeho regionu. Tento projekt je živým důkazem toho, že historie může být přístupná, inspirativní a napínavá pro každého,“ uvedl krajský náměstek pro oblast kultury František Lukl.
První výstava s názvem Druhý život venuše se návštěvníkům otevře v pátek 25. dubna 2025 v prostorách Archeoparku Pavlov a na Zámku Mikulov a symbolicky navazuje na oslavy stého výročí objevu této významné pravěké sošky. K vidění pak bude do konce listopadu tohoto roku.
Dvě oddělené výstavní části představí ikonickou Věstonickou venuši v novém světle – nejen jako archeologický nález, ale i jako inspiraci v literatuře, výtvarném umění, filmu, hudbě a reklamě. Návštěvníci Archeoparku Pavlov uvidí na několika metrech čtverečních velkoformátový komiks s odkazem na mediální zobrazení venuše v průběhu let, lákadlem nejen pro děti může být i interaktivní stůl.
„Věstonickou venuši jsme se snažili představit jako celebritu, která pózuje před fotostěnou času. Z paleolitického artefaktu se stala pravěká supermodelka popkultury,“ dodala k výstavě v archeoparku členka realizačního týmu Pavlína Doležalová ze Studia Pixle.
Část výstavy Venuše ve výtvarném umění a designu pak nabídnou prostory zámku v Mikulově, kde expozice představí významné české a zahraniční umělce a designéry a jejich způsob, jak využívali venuši jako zdroj inspirace.
„Mezi nejstarší zapůjčená díla patří olej na plátně Zdeňka Buriana s názvem Tvůrce Věstonické venuše z roku 1958 nebo bronzová hlava Jana Koblasy s názvem Lamento Venuše (1970). Site-specifickou instalaci přímo pro tuto výstavu vytvořila Sofi Hémon z Francie a REDDISH studio z Izraele vystavuje své designové venuše vytvořené z nafukovacích balónků“ představila některá z uměleckých děl v zámecké části výstavy kurátorka a autorka výstavy Martina Galetová.
Další výstavy cyklu Tajemná místa budou postupně zahajovat v průběhu následujících měsíců. Každá z nich přinese unikátní příběh, který bude vyprávět o vztahu člověka k mystické krajině – od pravěkých rituálů, přes středověké hrady až po legendy a mýty.
„Společně tak vytvoří pestrou mozaiku historického, symbolického a mytologického významu krajiny. Archeologické nálezy ze sbírek jihomoravských muzeí budou zasazeny do širšího kontextu, který propojí dávnou minulost s dnešním světem,“ doplnil Lukl.
Výstavní cyklus, který je vůbec první společnou výstavní sérií jihomoravských muzeí, vzniká díky spolupráci odborníků z celého kraje – krajských muzeí, Moravského zemského muzea a brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR.
„Jsem rád, že projekt Tajemná místa vznikl ve spolupráci Jihomoravského kraje s naším muzeem. Letošní rok bude patřit na jižní Moravě archeologii v širokém měřítku, a to díky dobré spolupráci různých institucí," doplnil Jiří Mitáček, generální ředitel Moravského zemského muzea.
Zdroj a foto: JMK