Brno, 12. prosince 2011 – Přesně 1932 tun vysloužilých elektrozařízení předaných k recyklaci – s takovým výsledkem za 10 měsíců letošního roku se mohou pochlubit domácnosti z Jihomoravského kraje. Každý obyvatel odevzdal v průměru 1,7 kg, což kraji v celkovém žebříčku vyneslo desáté místo. Oproti roku 2010 je to mírné polepšení o jednu příčku.  



Jen pro představu. Odevzdáním vysloužilých spotřebičů k recyklaci obyvatelé Jihomoravského kraje ušetřili 966 tun železa (necelých 5 Boeingů 747), 1,1 milionu litrů ropy, 19,3 kg zlata (8 Svatováclavských korun) a bezmála 12 milionů kWh (roční spotřeba energie obce velikosti Moravský Žižkov). Recyklace elektroodpadu uspoří každoročně značné množství energie, vzácných kovů i dalších nerostných surovin.

„Neúspěšnějším krajem v rámci celkového množství odevzdaných vysloužilců byl Středočeský kraj s 2 875 tunami. Nečekaně tak z prvního místa sesadil hlavní město Prahu, které se podařilo doposud nasbírat 2 786 tun,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému Elektrowin. V kategorii přepočtu na jednoho obyvatele stojí v čele tabulky Královéhradecký kraj s 2,8 kg, následovaný Jihočeským.

„Nejzodpovědněji lidé přistupují ke sběru ledniček a mrazniček. Od začátku roku do konce října jsme jich stačili v celé republice zrecyklovat více než 13 000 tun. Lidé k  jejich zpětnému odběru nejčastěji využívají služeb sběrného dvora,“ dodává Roman Tvrzník. Vedle toho mohou Češi své nepotřebné elektrické zařízení odevzdat i v rámci mobilního svozu, nebo ho odnést ke svému prodejci elektro. Další možností je navštívit místní hasiče či školu, která je zapojena do akce Ukliďme si svět.

Druhou kategorií, každoročně vévodící sběru elektrických vysloužilců, jsou velké spotřebiče. Pod tento pojem spadají pračky, sušičky, myčky na nádobí a sporáky. Ze sběrných míst jich od začátku roku až do října k recyklaci putovalo 6 244 tun.

Rychlovarných konvic, vysoušečů vlasů nebo holicích strojků, které spadají do kategorie drobného elektra, odevzdali Češi ve sledovaném období 1872 tun. V recyklaci drobných spotřebičů tak mají oproti jiným evropským státům co dohánět. „Bohužel Češi si stále ještě nezvykli na recyklaci malých spotřebičů, které nejčastěji skončí v kontejnerech se směsným odpadem. Přitom i z drobného elektroodpadu lze znovu využít až 90 procent materiálů použitých při jejich výrobě,“ uzavírá Roman Tvrzník.

zdroj: Elektrowin