Brno, 24. února 2012 (MEDIAFAX) - Sedmačtyřicet případů černého kašle zaevidovali během posledního roku lékaři v Jihomoravském kraji. V pátek to řekla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.

Černý kašel, který je bakteriálního původu, nejvíce ohrožuje děti v nejútlejším věku. Podle Vaverkové během posledních pěti let zemřely v České republice na černý kašel navzdory intenzivní léčbě tři kojenci, jeden z nich byl z jižní Moravy. "Děti ještě nestačily být proti chorobě naočkovány," řekla epidemioložka.

V Česku se po dlouholetém ústupu, takřka až vymizení choroby, začíná v poslední době černý kašel znovu objevovat. "Nemocnost černým kašlem registrujeme nyní hlavně u dospívajících a mladých dospělých," řekla Vaverková. Dodala, že tito lidé mohou být rizikovým zdrojem nákazy pro novorozence a kojence, kteří nemohli být vzhledem k útlému věku očkováni. "Právě v nejútlejším věku několika týdnů je průběh onemocnění černým kašlem nejzávažnější a přináší vysoké riziko komplikací, včetně úmrtí," zdůraznila Vaverková. Podle epidemioložky se choroba vyskytuje napříč všemi sociálními skupinami společnosti.

I když je proočkovanost dětí v Česku proti černému kašli až 97procentní, imunita proti zákeřné chorobě není celoživotní. "Se stoupajícím věkem navíc imunita klesá," upozornila Vaverková. Dodala, že kromě kojenců lékaři děti očkují i po dovršení desíti let.

Čísla, která mají hygienici k dispozici, představují pouhou třetinu skutečnosti. "Podle mezinárodních standardů můžeme do statistik zahrnout pouze ty případy, které jsou náležitě diagnostikovány," podotkla Vaverková.

Od letošní ledna existuje podle krajské epidemioložky možnost nechat potenciální matky i otce dětí přeočkovat vakcínou, která ochrání je i jejich okolí. "Protilátky vydrží člověku následujících deset let. Pokrývá se tak doba, ve které se mladý člověk stává rodičem. Když je naočkovaný, nemůže pak černý kašel na své dítě přenést," řekla Vaverková.

Jiří Nováček, foto: ilustrační